Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas pracy będzie elastyczny

27 maja 2013 | Dobra Firma | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Rząd realizuje część postulatów pracodawców – prawo pracy ma zostać „odsztywnione”.

1.Najważniejsze bariery

Obecnie w DB państwa nie są klasyfikowane pod względem sztywności prawa pracy, ale wciąż to zagadnienie jest opisywane w raporcie. Na tle „socjalnej" Europy Zachodniej stosunki pracy w Polsce nie są mocno przeregulowane. Gorzej wypadamy w porównaniu z USA czy Wielką Brytanią. Przykładowo: w Polsce okres wypowiedzenia umowy dla pracownika z rocznym stażem to 4,3 tygodnia, z 5-letnim i 10-letnim – 13 tygodni (średnia to 10,1 tygodni). W Wielkiej Brytanii to odpowiednio – 1, 5 i 10 tygodni (średnia – 5,3 tygodnia).

2. Problem rozliczania czasu

Pracodawcy zwracają uwagę, że największym problemem jest rozliczanie czasu pracy. Postulują np. wydłużenie okresu rozliczeniowego maksymalnie do 12 miesięcy. Pozwoliłoby to na bardziej elastyczne dokonywanie rozkładu czasu pracy, ograniczyło koszty przestojów i godzin nadliczbowych, koszty zwolnień i rekrutacji spowodowanych zwiększoną fluktuacją kadr. Przedsiębiorcy uważają też, że mamy zbyt sztywne przepisy dotyczące dodatków za godziny nadliczbowe. W części firm, ze względu na specyfikę pracy i częste szczyty sezonowe, godziny nadliczbowe są koniecznością dla zapewnienia ciągłości. Ich wysokie stawki to dodatkowe koszty.

Za godzinę pracy nadliczbowej w dni powszednie płaci się w Polsce 50 proc. więcej, w niedzielę i święta 100 proc. więcej. W Niemczech odpowiednio – 25...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9546

Wydanie: 9546

Spis treści
Zamów abonament