Wygodna praca w ekobudynku
Najlepsze biurowce są tak zaplanowane, że pracownik nie ma ochoty z nich wyjść na obiad czy przerwę.
Klimatyzacja nie dmucha lodowatym powietrzem w twarz, światło nad biurkiem nie razi w oczy, powietrze jest świeże, a zmęczony pracownik może iść do salki obok biurka i zagrać w piłkę albo rozciągnąć się na leżance w strefie relaksu, wśród żywej zieleni, a nie sztucznych, zakurzonych kwiatów. To tylko niektóre atuty nowoczesnych biurowców, ale najbardziej doceniane przez pracowników użytkujących biura.
Co zyska najemca
Czy budowanie certyfikowanego ekologicznie biurowca będzie dużo droższe w porównaniu z tradycyjnym budynkiem?
– Do pewnego poziomu certyfikacji koszty budowy nie różnią się od tych poniesionych przy zastosowaniu standardowych rozwiązań – mówi Ewa Łydkowska z firmy SwedeCenter należącej do Grupy Inter Ikea. – Duże znaczenie ma również fakt, że pracujemy z konsultantami od ekologicznych rozwiązań od samego początku inwestycji i jesteśmy w stanie wdrożyć proekologiczne rozwiązania już na etapie projektowania. Dzięki temu stają się one integralną częścią procesu deweloperskiego.
Z analiz budynków z „zielonymi certyfikatami", które od lat funkcjonują w zachodniej Europie, wynika, że w takich budynkach zużycie energii jest o 25–30 proc. niższe niż w standardowych biurach, a zużycie wody o blisko 30 proc. mniejsze.
– Przekłada się to na zmniejszenie kosztów eksploatacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta