Kiedy podzielisz się z fiskusem mieszkaniowym spadkiem?
Czy otrzymując mieszkanie w spadku po mężu, płaci się podatek? Czy korzystniej przekazać dom wnuczkowi w testamencie, po śmierci, czy lepiej zrobić darowiznę wcześniej? A gdy lokal dostanie siostrzenica, zapłaci podatek?
Umiera mąż, zostawia mieszkanie, które jest współwłasnością jego i żony, dzieci nie mają. Czy żona musi zgłaszać do urzędu skarbowego fakt, że dziedziczy pół lokalu po mężu? Przecież nie zapłaci podatku w pierwszej grupie...
Bartosz Sankiewicz: Otrzymanie spadku przez małżonka podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, tzw. PSD, pod warunkiem jego zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (formularz SD-Z2). Trzeba to zrobić w ciągu sześciu miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku (na podstawie art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – tekst jedn. DzU z 2009, nr 93, poz. 768; dalej: UPSD). W przypadku stwierdzenia nabycia spadku przez notariusza termin sześciu miesięcy należy liczyć od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.
A jeśli spadkobierca dowie się o nabyciu spadku po upływie tego terminu?
Wówczas powyższe zgłoszenie należy złożyć w ciągu sześciu miesięcy liczonych od dnia powzięcia tej informacji. Trzeba jednak pamiętać o konieczności uprawdopodobnienia tego faktu przed organem.
Żona nie ma zatem obowiązku składania zgłoszenia SD-Z2, gdyż skorzystanie ze zwolnienia w trybie art. 4a UPSD jest jedynie jej prawem. Jeżeli jednak nie zdecyduje się na to, musi złożyć stosowne zeznanie podatkowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta