Biznes przytulony do lotniska
Wraz z dynamicznym rozwojem transportu lotniczego oraz infrastruktury lotniskowej rośnie znaczenie otoczenia portów lotniczych jako lokalizacji biznesowych – wynika z raportu firmy DTZ.
Według danych międzynarodowej organizacji Airport Council International (ACI), skupiającej właścicieli i zarządców portów lotniczych z całego świata, w roku 2010 łączna liczba pasażerów korzystających z transportu lotniczego na całym świecie przekroczyła pięć miliardów. Z portów europejskich w tym okresie skorzystało blisko 1,5 miliarda pasażerów, co przekłada się na 29-procentowy udział w globalnym rynku przewozów pasażerskich.
Siedem spośród trzydziestu największych lotnisk na świecie znajduje się właśnie w Europie.
A jak się prezentuje transport lotniczy i infrastruktura lotniskowa w Polsce? Polski rynek lotniczy do 2008 roku cechował przyrost łącznej liczby pasażerów, przy czym najwyższa dynamika wzrostu notowana była w latach 2005 i 2006. W 2009 roku, z powodu ogólnoświatowego kryzysu, w Polsce, podobnie jak na większości rynków zagranicznych, odnotowano spadek liczby pasażerów. W latach 2010 i 2011 ponownie zaobserwowano wzrost – odpowiednio o 8,1 i 6,1 proc. w porównaniu do lat poprzednich.
Drzemiący potencjał
Rynek lotniczy w Polsce cechuje się bardzo dużym potencjałem rozwoju – według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego liczba pasażerów korzystających z polskich lotnisk wzrośnie z blisko 21,7 miliona w roku 2011 do ok. 39 milonów w roku 2020, co oznaczałoby wzrost o ponad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta