Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka odliczy wydatki na szkolenie z obsługi maszyn

27 maja 2013 | Prawo i praktyka | Joanna Litwińska

Wynagrodzenia pracowników podatnika, zaangażowanych w wytworzenie środka trwałego, powinny być uwzględnione w wartości początkowej tego składnika majątku. Dotyczy to także zarobków uzyskiwanych przez zleceniobiorców

Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji, co wiąże się z koniecznością ustalenia ich wartości początkowej >patrz ramka.

Przepisy ustawy o CIT (analogiczne przepisy znajdują się w ustawie o PIT) określają zasady ustalania wartości początkowej. W większości przypadków wartością początkową środka trwałego jest cena nabycia (art. 16g ust. 3 ustawy o CIT) oraz koszt wytworzenia (art. 16g ust. 4 ustawy o CIT).

Katalog jest otwarty

Pomimo zawartych w przepisach definicji kosztu nabycia i wytworzenia istnieje wiele wątpliwości dotyczących ustalania wartości początkowej środków trwałych. Wątpliwości te są związane z tym, co do takiej wartości początkowej może być zaliczone.

Użycie przez ustawodawcę zwrotu „w szczególności" oznacza bowiem, że katalog wydatków poniesionych w bezpośrednim związku z zakupem środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej i powiększających wartość początkową jest otwarty. Istnieją zatem różne (niewymienione w ustawie) koszty, które mają wpływ na wartość początkową danego środka, które są związane z nabyciem lub przyjęciem do używania tego środka i które są naliczone (a więc są znane co do rodzaju i kwoty) do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania.

Nie tylko ze stosunku pracy

Zgodnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9546

Wydanie: 9546

Spis treści
Zamów abonament