Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie kartki przydatnych informacji

29 maja 2013 | Moje pieniądze | Kinga Żelazek
Według takiej skali jest oceniane ryzyko
źródło: Rzeczpospolita
Według takiej skali jest oceniane ryzyko
Najwięcej zarobiły fundusze obligacji
źródło: Rzeczpospolita
Najwięcej zarobiły fundusze obligacji
Opłaty w funduszach
źródło: Rzeczpospolita
Opłaty w funduszach

TFI muszą teraz udostępniać klientom dane na temat funduszy według jednego wzorca.

Od tego miesiąca, zgodnie z dyrektywą unijną, TFI udostępniły swoim klientom nowy dokument: „Kluczowe informacje dla inwestorów" (KII). Zastąpił on skrót prospektu informacyjnego. Znajdziemy tam najważniejsze informacje o funduszu, podane w przystępnej, krótkiej i ujednoliconej formie.

Cały dokument zajmuje zaledwie dwie strony maszynopisu. Każdy fundusz opisany jest według określonego w przepisach schematu. Umożliwia to porównanie różnych funduszy.

Miara ryzyka nie zawsze się sprawdzi

W „Kluczowych informacjach dla inwestorów" znajdziemy: opis polityki inwestycyjnej, minimalny zalecany okres, na jaki powinny być ulokowane pieniądze, a także  określenie ryzyka wiążącego się z daną inwestycją.

Do oceny ryzyka służy Syntetyczny Wskaźnik Ryzyka, wyliczany na podstawie zmienności cen jednostek uczestnictwa. Im jest on wyższy, tym większe ryzyko, ale i większa szansa na osiągnięcie wysokich stóp zwrotu z inwestycji. Dla funduszy pieniężnych i funduszy obligacji  wskaźnik ten wynosi przeciętnie od 2 do 3 pkt, a w przypadku funduszy z udziałem akcji znajduje się najczęściej na poziomie 5 lub 6 pkt.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że Syntetyczny Wskaźnik Ryzyka nie spełnia swojej funkcji w przypadku funduszy  inwestujących w papiery korporacyjne. Obligacje emitowane przez polskie firmy z reguły są wyceniane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9548

Wydanie: 9548

Spis treści
Zamów abonament