Sprzedawcy samochodów uratowani przed pazernością fiskusa
Wystawienie faktur korygujących cenę aut osobowych nie pozostaje bez wpływu na kwotę należnej akcyzy. Obniżenie przysługującej od kontrahenta sumy pozwala na zapłacenie niższego podatku
Korzystne dla firm działających w branży dystrybucji samochodów osobowych stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 maja 2013 r. (I FSK 445/13).
W branży dystrybucji samochodów osobowych standardem jest dokonywanie korekt ceny samochodów sprzedawanych dealerom po wystawieniu pierwotnej faktury. Dystrybutorzy, sprzedając samochód do dealera, dokumentowali niejednokrotnie taką sprzedaż fakturą, na której wykazywana była jego cena transakcyjna.
Następnie, w momencie kiedy dany samochód został sprzedany przez dealera ostatecznemu klientowi, cena transakcyjna ulegała urealnieniu do ceny ostatecznej, rzeczywistej. Urealnienie ceny transakcyjnej do ceny ostatecznej następowało w wyniku ziszczenia się różnorodnych warunków występujących po dokonaniu dostawy samochodu od sprzedawcy do dealera, np. skorzystaniu przez klienta z określonej promocji cenowej.
W stanie prawnym, obowiązującym przed 1 marca 2009 r. rezultatem takiej korekty była zmiana (zazwyczaj obniżenie) podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku akcyzowego.
Wątpliwości organów
Taka praktyka rozliczania podatku akcyzowego wzbudziła wątpliwości organów podatkowych. Zaowocowało to wzmożonymi kontrolami podatkowymi w zakresie rozliczenia akcyzy od sprzedaży samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta