Kiedy zarząd nie odpowie za długi
Gdy fiskus nie może uzyskać zapłaty podatku od firmy, może starać się, aby zaległość została uiszczona przez inny podmiot. W spółkach kapitałowych są to osoby z kadry menedżerskiej
Niekiedy firmy popadają w kłopoty finansowe i nie są w stanie regulować swoich zobowiązań w terminie. Powstaje wtedy pytanie, kto ma ponosić odpowiedzialność za nieuiszczone podatki.
Odpowiedzialność ta ma charakter akcesoryjny. Oznacza to, że w przypadku, gdy fiskus nie może uzyskać zapłaty od podatnika, może starać się, aby zaległość została spłacona z majątku osoby trzeciej. W spółkach kapitałowych odpowiedzialność taką ponoszą członkowie ich zarządów.
Całym majątkiem i solidarnie
Zakres odpowiedzialności osób trzecich został uregulowany w art. 107 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), który wskazuje, że za zaległości podatkowe podatnika odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem również osoby trzecie. Jednocześnie art. 107 § 2 pkt 2 i pkt 4 o.p. stanowi, że jeżeli dalsze przepisy nie stanowią inaczej, to osoby trzecie odpowiadają również m.in. za odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych i koszty postępowania egzekucyjnego.
Do osób trzecich ponoszących odpowiedzialność za cudze długi należą członkowie zarządów spółek kapitałowych i spółek kapitałowych w organizacji. Odpowiedzialność ta jest uregulowana w art. 116 § 1 o.p. Przepis ten mówi, że za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta