Na łupki warto spojrzeć kompleksowo
W dyskusji nad przepisami o wydobyciu gazu łupkowego mało uwagi poświęca się procedurom planistycznym i środowiskowym towarzyszącym takim inwestycjom. Dla inwestorów mają one istotne znaczenie – piszą prawnicy.
Patryk Figiel Jakub Dąbrowski
Kontrowersje wokół gazu łupkowego w Polsce narastają. Wiele gorzkich słów wypowiedziano ostatnio o przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska projekcie nowelizacji prawa geologicznego i górniczego (PGG). Najczęściej omawiano nowelizację pod kątem procedury uzyskiwania koncesji oraz udziału partnera publicznego, Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych SA (NOKE), w łupkowym biznesie.
Natomiast stosunkowo mało uwagi poświęcono dotychczas procedurom środowiskowym i planistycznym towarzyszącym łupkowym inwestycjom. Tymczasem, od sprawności i transparentności tych procedur zależy to, czy uda się utrzymać zainteresowania inwestorów polskim rynkiem inwestycji łupkowych.
Dlaczego są ważne?
Procedury środowiskowe i planistyczne dopuszczają szeroki udział społeczny. Z uwagi na technologię wydobycia łupki budzić będą opór społeczny w regionach wydobycia. Stąd też istotne jest, aby procedury te ukształtowane zostały w sposób racjonalny i zrównoważany, zapewniając poszanowanie słusznych praw społeczności lokalnych oraz sprawność postępowania.
W aktualnym stanie prawnym sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta