Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy zamawiający może zatrzymać wadium złożone przez wykonawcę

29 maja 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Bernatowicz Piotr Rożański
Piotr  Rożański prawnik, Kancelaria Prawna Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi sp. p.
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Rożański prawnik, Kancelaria Prawna Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi sp. p.

Przedłożenie przez przedsiębiorcę na wezwanie dokumentu innego, niż żądał zamawiający, faktycznie oznacza fizyczny brak prawidłowego dokumentu, czyli jego niedostarczenie

Zgodnie z art. 46 ust. 4a ustawy z 29 stycznia 2004 roku prawo zamówień publicznych (DzU 2004, nr 113, poz. 759 t.j.; dalej: p.z.p.) zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust. 3, nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub pełnomocnictw, chyba że udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie.

Uregulowanie to miało dotyczyć sytuacji, w której zamawiający wzywa wykonawcę do przedłożenia dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu oraz wymagań określonych przez zamawiającego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Precyzyjnie i bez wątpliwości

Przede wszystkim przyjmuje się, że treść wezwania zamawiającego wystosowanego do wykonawcy na podstawie art. 26 ust. 3 p.z.p., nie powinna zawierać jakichkolwiek wątpliwości co do zakresu żądanej dokumentacji. Wezwanie do uzupełnienia złożonej oferty może dotyczyć oświadczeń lub dokumentów.

Precyzyjne określenie żądania obciąża przy tym zamawiającego, zaś brak precyzji po jego stronie nie może powodować negatywnych skutków prawnych dla nieprecyzyjnie wezwanego wnioskodawcy, a w konsekwencji nie może stanowić braku podstawy do zatrzymania wadium.

Przykład

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9548

Wydanie: 9548

Spis treści
Zamów abonament