Od promocji ubezpieczeń po produkcję filmów
Wydawca kilku tytułów, organizator wystawy objazdowej, współorganizator kolonii i półkolonii, pracodawca pomagający pracownikom w budowaniu domów mieszkalnych – tym był międzywojenny ZUS.
Pierwszym zadaniem dla kierownictwa ZUS było kompleksowe opracowanie dotyczące stanu ubezpieczeń społecznych w Polsce. By Zakład mógł wywiązywać się z tego i kolejnych zadań analitycznych, powstała specjalna struktura. Na podstawie wyliczeń matematyczno-statystycznych prognozowano: wypadkowość, inwalidztwo, śmiertelność czynnych ubezpieczonych. Nie lekceważono zmian zachodzących w społeczeństwie i gospodarce, np. koniunktury gospodarczej, bezrobocia, czasu pracy. Te czynniki miały – jak to zostało podkreślone w „Sprawozdaniu z działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za rok 1935" – realny wpływ na kondycję ubezpieczeń społecznych.
Oprócz tak poważnych zadań w kompetencjach przedwojennego ZUS mieściły się również edukacja, działalność socjalna, a także wydawnicza.
Wydawca
Sztandarowym periodykiem Zakładu był „Przegląd Ubezpieczeń Społecznych". Na łamach czasopisma poruszano tematy związane z ubezpieczeniami społecznymi w kraju i za granicą, a także zagadnienia pokrewne. W 1935 r. nakład miesięcznika wynosił 1500 egzemplarzy. Wydawano również miesięcznik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta