Jak korzystać z rodzicielskich uprawnień
- Pracownica urodziła drugie dziecko. Jej mąż – także nasz etatowiec – wystąpił o dwutygodniowy urlop ojcowski, dwa dni urlopu okolicznościowego z tytułu narodzin potomka i dwa dni opieki na nowo narodzonego. Czy ma do nich prawo, skoro wcześniej kobieta wykorzystała dwudniową opiekę na starszą córkę?
Nie
Skoro pracownica wybrała już opiekuńczy limit (2 dni) na dziecko z art. 188 k.p., to zatrudniony ojciec nie skorzysta już z tego uprawnienia. A to dlatego, że wolne to zawsze przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze 2 dni bez względu na liczbę dzieci w rodzinie. Rodzice muszą między sobą dogadać się, jak je wykorzystać. Mogą podzielić się tym uprawnieniem tak, że każde z nich skorzysta po jednym dniu wolnego, albo jedno z nich wybierze wolne w całości.
Podstawą do udzielenia takiego wolnego przez szefa jest wniosek pracownika. Konieczne też jest oświadczenie o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień rodzicielskich określonych w art. 1891 k.p. Ten pisemny dokument należy umieścić w części B akt osobowych pracownika. Etatowy podwładny wyraża wolę korzystania z prawa do 2 dni opieki w sposób generalny (na przyszłość) wraz z decyzją o korzystaniu z uprawnień rodzicielskich. W oświadczeniu tym formułuje zarówno chęć realizacji swoich praw, jak i deklaruje, czy drugi rodzic będzie ubiegał się to samo, a jeśli tak – to w jakim wymiarze (np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta