Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryzykowne odstąpienie od mandatu

29 maja 2013 | Prawo | Krzysztof Karsznicki
źródło: archiwum prywatne

Zbyt szeroka interpretacja art. 231 § 2 kodeksu karnego powoduje, że surowiej może być karane niewręczenie mandatu bez korzyści majątkowej niż w zamian za łapówkę – pisze prokurator.

W art. 231 § 1 kodeksu karnego określono przestępstwo polegające na przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, będące działaniem na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Przestępstwo to jest zagrożone karą pozbawienia wolności do trzech lat.

Jeżeli sprawca takiego przestępstwa działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, popełnia przestępstwo zagrożone karą surowszą, a mianowicie od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Przepisu art. 231 § 2 k.k. nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 228 k.k., a więc łapownictwa biernego. W takiej sytuacji czyn kwalifikuje się wyłącznie z art. 228 k.k.

Jeżeli na przykład funkcjonariusz policji, kontrolując kierowcę samochodu, dopatrzy się z jego strony wykroczenia i zamiast ukarania mandatem odstąpi od tej czynności w zamian za wręczenie mu określonej kwoty pieniężnej, popełnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9548

Wydanie: 9548

Spis treści
Zamów abonament