Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwagi do interchange

29 maja 2013 | Ekonomia | Robert Łaniewski

Demokratyczne państwo winno bronić swoich obywateli przed niekorzystnymi dla nich działaniami rynku – pisze prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Z zainteresowaniem zapoznałem się z uwagami p. Anny Streżyńskiej do cięcia stawek interchange opublikowanymi w „Rzeczpospolitej" (20 maja br.). Cieszę się, że była szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej zauważa, że stawki opłaty interchange fee w Polsce należą do najwyższych w Europie. Jednak nie mogę się zgodzić z poddawaniem w wątpliwość zasadności regulacyjnej interwencji w rynek w przypadku ustalenia ich maksymalnej wysokości.

Duopolistyczne praktyki

Obniżenie opłaty interchange jest kluczowym warunkiem dynamicznego i zrównoważonego rozwoju rynku płatności bezgotówkowych w Polsce. Na prawidłowość tę wskazują zarówno badania Narodowego Banku Polskiego, Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, Uniwersytetu Warszawskiego, jak również praktyka innych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych oraz Australii. Doprowadzenie do obniżenia opłaty interchange...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9548

Wydanie: 9548

Spis treści
Zamów abonament