Przepisy o obowiązku podatkowym w VAT naruszają unijną dyrektywę
Firmy świadczące usługi transportowe i spedycyjne mają prawo wystawiać faktury w momencie wykonania usługi i zaraz potem rozliczać się z fiskusem. Takie działanie nie może już zostać uznane za nieprawidłowe
W wyroku z 16 maja 2013 r. w sprawie C-169/12 TNT Express Worldwide (Poland) sp. z o.o., Trybunał Sprawiedliwości UE dokonał oceny prawidłowości implementacji krajowych przepisów dotyczących zasad określania momentu powstania obowiązku podatkowego.
Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy w odniesieniu do usług transportowych i spedycyjnych powstaje w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, lecz nie później niż po upływie 30 dni od dnia świadczenia usługi.
Zdaniem TSUE, przepis ten narusza przepisy dyrektywy VAT, a w szczególności jej art. 66. I pomimo, że wyrok dotyczył usług transportowych i spedycyjnych, to jednak stanowisko zaprezentowane przez Trybunał Sprawiedliwości UE może być stosowane także do innych usług, dla których polski ustawodawca przewidział szczególne zasady powstawania obowiązku podatkowego (takich jak: usługi budowlane, budowlano-montażowe, najem, dzierżawa etc.)
Stan faktyczny
Spółka TNT Express Worldwide świadczy usługi poczto- we, transportowe i spedycyjne i fakturuje je najczęściej raz w tygodniu (czasami faktury wystawiane są z inną częstotliwością). W wystawianych fakturach spółka wykazuje wszystkie usługi wykonane dla określonego klienta w danym okresie rozliczeniowym, określając jednocześnie termin płatności.
Spółka – jaki wiele innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta