Urząd odpowiada
UMOWY. Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w ramach kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę". Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców i pracowników w ostatnim okresie.
Student wykonywał wakacyjną pracę przy roznoszeniu ulotek na zlecenie. Po jego zakończeniu nie dostał od zleceniodawcy umówionej kwoty wynagrodzenia. Czy Państwowa Inspekcja Pracy może wyegzekwować wynagrodzenie dla zleceniobiorcy?
Nie.
PIP nie ma kompetencji, aby podjąć interwencję w sprawie niewypłacenia należnego wynagrodzenia, przysługującego na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia. Takie roszczenie dotyczy stosunku cywilnoprawnego, a nie stosunku pracy.
Zakres uprawnień inspektorów pracy reguluje art. 10 ust. 1 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 404). Jego pkt 1 stanowi, że do zakresu działania PIP należy nadzór i kontrola przestrzegania przez pracodawców prawa pracy, w szczególności wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy.
Aby móc skutecznie dochodzić w sądzie cywilnym wynagrodzenia ze zlecenia, konieczne jest uprzednie wezwanie zleceniodawcy do dobrowolnego spełnienia świadczenia. Należy je skierować na piśmie, np. listem poleconym i zachować do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta