Chicago nad Wisłą
Dlaczego inwestorom i wykonawcom nie opłaca się pracować na trzy zmiany i z wykorzystaniem kosztowniejszych technologii i lepszego parku maszynowego? – pyta prawnik.
Chicago, koniec lat 50. ubiegłego stulecia. Kolacja u Aarona Directora, prominentnego profesora wydziału prawa Uniwersytetu w Chicago, prywatnie szwagra Miltona Friedmana. Dwudziestu kilku gości, w tym kadra naukowa szkoły chicagowskiej i zespół redakcyjny „The Journal of Law and Economics" – młodego wówczas czasopisma mającego niebawem stać się platformą wymiany idei, które kształtują Amerykę.
Pretekst do spotkania? Oto pewien poważny naukowiec nadesłał artykuł, który wprawił w zakłopotanie radę naukową czasopisma – jak bowiem uznany badacz mógł formułować tak niedorzeczne tezy? Zaproszono go więc, by w swobodnej atmosferze miał szansę wyłożyć swoje racje. Wśród sceptycznych recenzentów byli m.in. wspomniany już Milton Friedman, George Stigler i kilku innych przyszłych noblistów. Po dwóch godzinach dyskusji werdykt kolegium redakcyjnego uległ radykalnemu odwróceniu: od głosowania stosunkiem 20:1 za odrzuceniem manuskryptu do 21:0 za przyjęciem do druku. Owym „uznanym badaczem" – autorem kontrowersyjnego testu, był Ronald Coase.
O ile wzrósłby nasz PKB, gdyby prace Coase'a były lekturą obowiązkową
Dlaczego przytaczam tę historię? Z kilku powodów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta