Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można wskazać nowe fakty

16 października 2013 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek

KONTROLA. Zażalenie wnosi się do sądu za pośrednictwem prokuratora, który wydał lub zatwierdził postanowienie.

Obowiązujące od 23 lipca 2013 r. przepisy rozszerzyły również krąg osób, które mogą złożyć zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia. Do tej daty uprawnienie takie przysługiwało jedynie stronom postępowania, a więc np. podejrzanemu czy pokrzywdzonemu. Obecnie zażalenie może złożyć również instytucja państwowa lub samorządowa, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, a także osoba, która złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W przypadku osoby składającej zawiadomienie uprawnienie do złożenia zażalenia przysługuje jedynie w przypadku ściśle określonych przestępstw z kodeksu karnego - >patrz ramka. Do katalogu tych przestępstw zaliczają się m.in. przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, przestępstwa przeciwko mieniu oraz przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów. Dodatkowo postępowanie karne o te przestępstwa musi zostać wszczęte na skutek zawiadomienia takiej osoby, a wskutek tego przestępstwa doszło do naruszenia jej praw. Naruszenie to nie musi mieć jednak charakteru bezpośredniego - inaczej niż w przypadku pokrzywdzonego.

Podmioty i osoby, które mogą złożyć zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia, albo na postanowienie o umorzenie prowadzonego postępowania przygotowawczego, mają prawo do przejrzenia akt. W tym celu powinny złożyć wniosek o wgląd w akta sprawy do prokuratora...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9666

Wydanie: 9666

Spis treści
Zamów abonament