Czas na pilną reformę
Trzeba albo w błyskawicznym tempie podwoić pojemność zakładów karnych, albo radykalnie zmienić politykę karną – pisze profesor.
Sukcesem zakończyły się prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego nad istotną reformą obowiązującej w Polsce procedury karnej. Parlament w dniu 27 września 2013 r. uchwalił ustawę, która po jej wejściu w życie powinna prowadzić do znacznego przyspieszenia postępowania karnego, zmiany jego modelu na bardziej kontradyktoryjny, tzn., w którym sąd orzekający w sprawie karnej będzie organem rozstrzygającym spór pomiędzy stronami, a nie weryfikatorem tego, co przedstawił sądowi prokurator, przesyłając akta sprawy wraz z aktem oskarżenia. Komisja Kodyfikacyjna przystąpiła do opracowania projektu także rozległej i głębokiej nowelizacji kodeksu karnego. Po 15 latach obowiązywania podstawowego dla prawa karnego aktu, konieczna jest jego korekta dyktowana nowymi zjawiskami w obrazie przestępczości, doświadczeniami polityki karnej, a także potrzebą poprawy tego, co zostało w obowiązującym od 1 września 1998 r. kodeksie karnym popsute przez liczne nowelizacje, dyktowane często nie dążnością do poprawienia prawa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta