Jak określa się powierzchnię użytkową
PROCEDURY | Ustalenie, które z danych z ewidencji gruntów i budynków są wiążące w procesie wymiaru podatku od nieruchomości, jest przedmiotem licznych sporów między fiskusem a podatnikami.
- Posiadam liczne budynki wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. W budynkach tych nie dokonano wyodrębnienia lokali. W złożonej deklaracji na podatek od nieruchomości, jako podstawę opodatkowania budynków, wykazałem powierzchnię użytkową wynikającą z dokumentacji budowlanej. Organ podatkowy zakwestionował powierzchnię z deklaracji i ustalił wysokość zobowiązania podatkowego biorąc pod uwagę dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Zdaniem organu podatkowego dane z ewidencji gruntów i budynków są wiążące i jeśli podatnik uznaje je za nieprawidłowe, to powinien w pierwszej kolejności dokonać aktualizacji ewidencji i dopiero od tego momentu deklarować niższą podstawę opodatkowania. Czy możliwe jest ustalenie prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego bez wcześniejszej zmiany w ewidencji? Czy w przypadku budynków przemysłowych ewidencja może być w ogóle źródłem informacji o powierzchni użytkowej? – pyta czytelnik.
Ewidencja gruntów i budynków zawiera wiele istotnych danych o nieruchomościach, jednak ustalenie, które z nich są wiążące w procesie wymiaru podatku od nieruchomości, jest przedmiotem licznych sporów między organami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta