Czy psycholog terapeuta musi mieć kasę rejestrującą
OBOWIĄZKI. Jeżeli sprzedaż na rzecz osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami osiągnęła od początku roku 20 000 zł, to podatnik powinien zacząć ewidencjonowanie po 2 miesiącach następujących po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie limitu.
- Jestem dyplomowanym psychologiem terapeutą. Zawód wykonuję od 4 lat. Poza przyjmowaniem pacjentów na terapie pisuję porady i artykuły dla pisma fachowego. W sumie rocznie osiągam przeciętne dochody 30–35 tysięcy złotych. W tym roku nie przyjęłam jeszcze żadnego pacjenta, skupiając się na pisaniu. Wydawnictwu wystawiam faktury za napisane w systemie miesięcznym porady i artykuły. Czy powinnam rejestrować sprzedaż na kasie fiskalnej? – pyta czytelniczka.
Co do zasady, obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy podatników, którzy prowadzą działalność określoną w art. 111 ust. 1 ustawy VAT, czyli sprzedają towary i świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Każda sprzedaż towaru i usługi na rzecz takiej osoby powinna być ujęta na kasie fiskalnej, będącej formą ewidencji sprzedaży VAT.
Także transakcje zwolnione z VAT
Co istotne, ewidencjonowaniu na kasie powinna podlegać także co do zasady sprzedaż zwolniona z VAT, czy to podmiotowo czy też przedmiotowo. Jak stwierdził chociażby Wojewódzki Sąd Administra- cyjny w Bydgoszczy w prawomocnych wyrokach z 15 marca 2011 r. (I SA/Bd 19/11 oraz I SA/Bd 6/11), zamiarem ustawodawcy było objęcie obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta