Przedstawiciel zawiadamiającej firmy może zaskarżyć decyzję prokuratora
POSTĘPOWANIE | Zgodnie z nowymi przepisami na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa zażalenie przysługuje także osobie, która złożyła doniesienie o przestępstwie, jeżeli wskutek przestępstwa doszło do naruszenia jej praw.
Arkadiusz Jaraszek
Jednym z obowiązków państwa, a więc także osób i organów sprawujących władzę, jest zagwarantowanie każdemu pokrzywdzonemu przestępstwem – także jeżeli jest on osobą prawną lub osobą występującą w jej imieniu - realnej ochrony praw na takim poziomie, aby była ona efektywna. W praktyce jednak było tak, że nierzadko osoba, która złożyła zawiadomienie o podejrzenie popełnieniu przestępstwa, nie miała żadnego wpływu na prowadzone postępowanie. Nie była ona uznawana za pokrzywdzonego w rozumieniu art. 49 kodeksu postępowania karnego >patrz ramka. W związku z tym nie przysługiwało jej prawo np. do zaskarżenia decyzji prokuratora o odmowie wszczęcia śledztwa czy dochodzenia. Zgodnie z tym przepisem za pokrzywdzonego nie może być uznana osoba, której dobro prawne zostało naruszone lub zagrożone przez przestępstwo, jednak naruszenie to lub zagrożenie nie miało charakteru bezpośredniości.
Przepisy już obowiązują
W praktyce prowadziło to np. do sytuacji, że pracownik firmy zawiadamiał, że jej zarząd działał na szkodę firmy i w przypadku wydania decyzji o odmowie wszczęcia postępowania karnego lub o jego umorzeniu, nie mógł on zaskarżyć tej decyzji. Nie był bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta