Jak ustalić podstawę odliczenia
INNOWACJE. Do wartości początkowej nie są wliczane koszty przeszkolenia pracowników, które potencjalnie mogą stanowić znaczący odsetek nakładów związanych z wdrożeniem nowych metod i rozwiązań.
Z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy zamierzają zakupić nowe technologie, istotne są zasady ustalania wysokości wydatków będących podstawą odliczenia.
Uwzględnieniu podlegają co do zasady wydatki skapitalizowane na wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej faktycznie opłacone w roku wdrożenia technologii bądź w roku następnym. Możliwe jest również uwzględnienie przedpłat dokonanych w roku poprzedzającym wprowadzenie technologii do ewidencji.
Instalacja, uruchomienie i testy
Wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej należy ustalić zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o CIT. W konsekwencji, na wartość początkową, a więc podstawę ustalenia wysokości ulgi wpływ będzie miała nie tylko należna sprzedającemu cena zakupu, ale także wszelkie wydatki związane z wdrożeniem technologii, takie jak instalacja, uruchomienie oprogramowania, testowanie technologii, czy koszty związane z poprawkami mającymi na celu dostosowanie technologii do potrzeb jej nabywcy. Należy w tym miejscu przypomnieć, że zgodnie z utrwaloną w tym zakresie praktyką organów podatkowych, do wartości początkowej nie są wliczane koszty przeszkolenia pracowników, które potencjalnie mogą stanowić znaczący odsetek nakładów związanych z wdrożeniem technologii.
W roku wdrożenia albo w następnym
Kolejnym istotnym zagadnieniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta