Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pęknięta pamięć

26 października 2013 | Plus Minus | Filip Memches
źródło: Rzeczpospolita

Wbrew zabiegom rozmaitych inżynierów społecznych – zarówno lewicowych, jak i prawicowych – nie udało się w Polsce uformować jednej, wspólnej pamięci zbiorowej. Problem ten łatwo sprowadzić do tego, że Polacy wciąż są podzieleni jeśli chodzi o stosunek do realnego komunizmu. Ale pamięć o PRL odgrywa z roku na rok coraz mniejsze znaczenie.

A jednak przeszłość pamiętamy różnie. Po roku 1989 zaczęło się w Polsce odrodzenie „małych ojczyzn". Wraz z końcem peerelowskiej urawniłowki dali o sobie znać między innymi Ślązacy, Kaszubi, Mazurzy. I okazało się, że oprócz wielkiej narodowej historii, upowszechnianej przez państwo, są jeszcze odrębne małe historie poszczególnych osób, rodzin, społeczności lokalnych.

Pamięć mieszkańców Mazowsza różni się od pamięci Ślązaków, pamięci Kaszubów, pamięci Mazurów. Trzeba wziąć pod uwagę to, że w Polsce nie brakuje ludzi, którzy mieli dziadków w Wehrmachcie i których babcie były gwałcone przez sowieckich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9675

Wydanie: 9675

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament