Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieodliczony podatek może być kosztem

07 maja 2014 | Prawo i praktyka | Joanna Litwińska

PIT/CIT | Aby firma miała prawo ująć naliczony VAT w wartości początkowej nabytego samochodu i amortyzować go, musi przeznaczyć ten pojazd na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy nieodliczona przez spółkę kwota VAT z tytułu wykorzystania po 1 kwietnia 2014 r. samochodów nie tylko do czynności opodatkowanych będzie dla niej kosztem uzyskania przychodu? – pyta czytelnik.

Obowiązujące od 1 kwietnia br. zmiany w ustawie o VAT dają podatnikom prawo do odliczenia 50 proc. podatku zawartego na fakturze dokumentującej zakup samochodu osobowego lub jego leasing. Jest tak w sytuacji, gdy samochód w rozumieniu tej ustawy jest uznawany za wykorzystywany do tzw. działalności mieszanej, a zatem zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych. Przy autach, które są uznawane za służące zarówno celom prywatnym, jak i służbowym, 50-proc. odliczenie przysługuje także przy wszystkich wydatkach eksploatacyjnych (np. przeglądy, naprawy, części zamienne). Przy tym należy zwrócić uwagę, że na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy o VAT niepodjęcie przez podatnika decyzji o kwalifikowaniu samochodu jako służącego wyłącznie celom firmowym (co wymaga zachowania określonych wymogów formalnych) oznacza, że samochód taki jest automatycznie uznawany za służący działalności mieszanej. W takim przypadku powstaje więc pytanie, czy nieodliczona kwota VAT może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Poprzez odpisy

Przy ponoszeniu wydatków związanych z zakupem samochodów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9831

Wydanie: 9831

Spis treści
Zamów abonament