Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrójna dolegliwość za okradanie pracodawcy

07 maja 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Roszczenia | Jeśli pracownik zagarnie mienie firmy, szef może go zwolnić bez wypowiedzenia oraz domagać się od niego pełnej naprawy. Niewykluczone też, że podwładny odpowie za popełnienie przestępstwa.

Jednym z podstawowych obowiązków pracowników jest dbanie o dobro zakładu pracy oraz ochrona jego mienia. Wprost określa go art. 100 § 2 pkt 4 k.p. Dlatego umyślne naruszenie tego wymogu przez etatowca przez np. kradzież produktów firmy lub przywłaszczenie sobie jej mienia uzasadnia rozwiązanie angażu bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p.

Kradzież mienia firmy zawsze jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. I to niezależnie od tego, czy ze względu na jego wartość stanowi przestępstwo, czy tylko wykroczenie. Podobnie podnosił Sąd Najwyższy w wyroku z 10 listopada 1999 r. (I PKN  361/99). Także usiłowanie kradzieży na szkodę firmy stanowi ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego dbałości o mienie pracodawcy. Wyraźnie zaznaczał to SN w wyroku z 12 lipca 2001 r. (I PKN 532/ 00). Już bowiem w fazie usiłowania kradzieży etatowiec umyślnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9831

Wydanie: 9831

Spis treści
Zamów abonament