Przepis uchylony – droga sądowa zamknięta
Bez zmian w przepisach przedsiębiorcy działający na rynku lokalnym nadal nie będą chcieli ryzykować utraty przychodów ani narażać się na kosztowne odwołania w przetargach – zauważają prawnicy.
Wbrew dającej się zauważyć euforii wyrok Trybunału Konstytucyjnego przesądzający o niekonstytucyjności 5 mln zł wpisu sądowego od skargi na orzeczenie KIO w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie poprawia sytuacji wielu wykonawców. Co więcej, dopiero na skutek orzeczenia TK w wielu przetargach droga sądowa zostanie szczelnie zamknięta.
Wyrokiem z 15 kwietnia 2014 r. (sygn. akt SK 12/13) Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis dotyczący opłaty od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) jest niezgodny z konstytucją i ogranicza wykonawcom prawo do sądu. Trybunał nie określił terminu utraty mocy przez art. 34 ust. 2 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (DzU z 2010 r. nr 90, poz. 594 ze zm.; dalej: ustawa bądź ustawa o kosztach sądowych), zatem przepis przestanie obowiązywać wraz z ogłoszeniem wyroku w Dzienniku Ustaw.
Opłata wciąż za wysoka
O problemach związanych z praktycznym aspektem funkcjonowania wspomnianego przepisu pisaliśmy już w „Rzeczypospolitej" z 28 lutego 2014 r. w artykule „Firm nie stać, by płacić 5 mln wpisu sądowego". Już wówczas wskazywaliśmy, że kwota 5 mln zł dla większości przedsiębiorców jest sumą przekraczającą ich możliwości finansowe i wykluczającą racjonalne kosztowo dochodzenie swoich praw przed sądem.
Niestety, ta sytuacja się nie polepszy przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta