Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatni dzwonek na zasilenie zakładowego funduszu szkoleniowego

07 maja 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Król

PIT/CIT | Korzyścią z posiadania przez firmy wyodrębnionych zasobów jest możliwość zaliczenia do kosztów kwot, jakie do nich trafiły, już w momencie wpłaty. Nie trzeba czekać z odliczeniem do faktycznego wykorzystania zgromadzonych pieniędzy.

Ustawa z 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw usuwa z obrotu prawnego zakładowe fundusze szkoleniowe. Pracodawcy nie będą mogli tworzyć ani zasilać kolejnymi wpłatami funduszy już 14 dni po publikacji nowelizacji w Dzienniku Ustaw (w chwili oddawania do druku tego numeru „Prawa i Praktyki" ustawa oczekiwała na opublikowanie w DzU). Przepis przejściowy pozwala jednak do środków zakładowego funduszu szkoleniowego zgromadzonych przed dniem wejścia w życie tej ustawy stosować przepisy dotychczasowe.

Kształcenie ustawiczne

Pracodawcy, w ramach posiadanych środków, mogą (do czasu wejścia w życie zmiany) tworzyć zakładowe fundusze szkoleniowe. Fundusz szkoleniowy jest przeznaczony na finansowanie lub współfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Fundusz taki może być utworzony przez więcej niż jednego pracodawcę na zasadzie porozumienia. Utworzenie, funkcjonowanie i likwidację funduszu szkoleniowego reguluje układ zbiorowy pracy lub regulamin funduszu szkoleniowego. Dochodami funduszu szkoleniowego są m.in. wpłaty pracodawców, zgodnie z postanowieniami układu zbiorowego pracy lub regulaminu funduszu szkoleniowego, w wysokości nie niższej niż 0,25 proc. funduszu płac. Wpłaty obciążają koszty działalności pracodawców. Samo wydatkowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9831

Wydanie: 9831

Spis treści
Zamów abonament