Fikcyjny ład, który szkodzi własności
Od rządu przygotowującego założenia kodeksu budowlanego należałoby oczekiwać znacznej liberalizacji możliwości zabudowy jednorodzinnej na gruntach prywatnych i ułatwień legalizacji samowoli budowlanych – uważa ekspert.
Oczekiwania właścicieli nieruchomości zrzeszonych w Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości wobec przygotowywanego kodeksu budowlanego idą w przeciwnym kierunku niż propozycje Adama Kowalewskiego przedstawione w wywiadzie „Ład przestrzenny: pojęcie prawu nieznane" („Rzeczpospolita" z 26 marca 2014 r.).
Rzeczywiście, ład przestrzenny jest to pojęcie prawu, w tym konstytucji, nieznane i może dobrze, gdyż ład przestrzenny w rozumieniu Kowalewskiego jest to pojęcie wytrych, za pomocą którego urbaniści, samorządowcy i deweloperzy pragną zawładnąć przestrzenią publiczną i – niestety – prywatną w celu realizacji swoich merkantylnych interesów.
Zdaniem Kowalewskiego ustawa o planowaniu przestrzennym z 2003 roku była zbyt liberalna w stwarzaniu prawa do zabudowy.
Niech Kowalewski powie to tysiącom obywateli, którzy w wyniku tej liberalnej ustawy zmuszeni byli do rozbiórki swoich obiektów budowlanych, ukarani pozbawieniem wolności, grzywnami czy wreszcie zmuszeni do zapłaty drakońskich kar legalizacyjnych, nawet gdy ich budowy nie przeszkadzały nikomu ani niczemu i były wzniesione zgodnie ze sztuką budowlaną. Nie mieli tylko formalnego papierka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta