Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Partnerom będzie łatwiej razem

07 maja 2014 | Prawo i praktyka | Krzysztof Kozik Aleksandra Mazgajska

POSTĘPOWANIE | Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej przedsiębiorca musi wybrać formę prawną, w jakiej jego firma będzie funkcjonować. Osoby wykonujące wolne zawody mają szansę na utworzenie spółki partnerskiej.

Zasady funkcjonowania spółki partnerskiej regulują art. 86–94  kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z ustawową definicją jest to spółka osobowa utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Przynajmniej dwie osoby

Spółka może być zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu, chyba że odrębna ustawa stanowi inaczej. Posiada ona zdolność prawną, jak również zdolność do czynności prawnych i stanowi tzw. „ułomną" osobę prawną. Przyjmuje się, że musi być  założona przez co najmniej dwóch partnerów.

Niedopuszczalne jest zarówno utworzenie, jak i funkcjonowanie jednoosobowej spółki partnerskiej, choć ustawodawca przewiduje pewien wyjątek. Zgodnie z art. 98 § 2 k.s.h., gdy w spółce pozostaje tylko jeden partner (np. śmierć jednego z dwóch partnerów) lub gdy tylko jeden partner posiada uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu związanego z przedmiotem działalności spółki (np. w sytuacji, gdy drugi partner utracił te uprawnienia), spółka ta ulega rozwiązaniu najpóźniej z upływem roku od dnia zaistnienia któregokolwiek z tych zdarzeń. Powyższa sytuacja może zatem zaistnieć tylko wskutek zdarzeń, które miały miejsce już po utworzeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9831

Wydanie: 9831

Spis treści
Zamów abonament