Po porodzie pracownicy małego pracodawcę czeka papierkowa robota
FORMALNOŚCI | Jeśli mała firma nie wypłaca zatrudnionej zasiłku macierzyńskiego, wykazuje przerwę w opłacaniu składek z etatu i przekazuje ZUS dokumenty pozwalające mu regulować to świadczenie.
Bogdan Majkowski
∑ Od niedawna prowadzę niewielką działalność gospodarczą, przy której zatrudniam kilkoro pracowników. Jedna z pracownic jest w ciąży i termin porodu ma wyznaczony na 20 maja br. Składki za osoby na urlopach macierzyńskich finansuje budżet państwa. Od jakiej podstawy powinienem je naliczać oraz jak je wykazywać w dokumentach ubezpieczeniowych? Czy jako pracodawca po porodzie pracownicy będę musiał przekazać do ZUS jakieś dodatkowe dokumenty? – pyta czytelnik.
Ponieważ czytelnik zatrudnia do 20 osób, płatnikiem zasiłku macierzyńskiego będzie ZUS. To na nim spoczywają obowiązki płatnika składek za tę osobę, w tym dotyczące rozliczania składek ubezpieczeniowych. Pracodawca będzie musiał natomiast wykazywać przerwę w opłacaniu składek pracowniczych oraz przekazać do ZUS dokumenty pozwalające na wypłatę zasiłku przez ten organ.
Mniejsza firma nie rozlicza...
Od pierwszego dnia urlopu macierzyńskiego podwładna podlega ubezpieczeniom emerytalno-rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, a nie stosunku pracy. Ich podstawę stanowi kwota wypłacanego zasiłku i w całości finansuje je budżet państwa.
Obowiązek prawidłowego wykazywania należnych składek w dokumentach ubezpieczeniowych spoczywa na podmiocie pełniącym rolę płatnika składek. To zaś, zgodnie z art. 4 ust. 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta