Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymiar zadań czy rozliczanie nadgodzin

07 maja 2014 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

CZAS PRACY | Tam, gdzie szef nie może bezpośrednio śledzić codziennej aktywności podwładnych, powinien wyznaczyć im zakres czynności do zrealizowania i z tego ich rozliczać. Taki system najczęściej spotyka się u pracowników mobilnych.

Niekiedy prawidłowe wykonywanie pracy wymaga, aby to etatowiec zorganizował swój czas pracy. Jeżeli dla firmy bardziej efektywnie jest, aby to podwładny decydował, kiedy zrealizuje określony cel i ile czasu na to poświęci, warto wprowadzić system zadaniowego czasu pracy. Nie jest to jednak możliwe wobec wszystkich podwładnych czy w każdym profilu działalności pracodawcy.

Wariant 1.

Zadaniowy czas pracy

Wprowadza się go wtedy, gdy ze względu na rodzaj pracy lub jej organizację albo miejsce wykonywania pracy, czasu pracy etatowców nie można wymierzyć w godzinach. Określa się go wtedy wymiarem zadań, jakie pracownik ma wykonywać. Zezwala na to art. 140 k.p.

Zazwyczaj w takim modelu pracują np. przedstawiciele handlowi, konserwatorzy. Nie można wprowadzić systemu zadaniowego, gdy podwładny przez cały czas wykonywania pracy pozostaje w zakładzie pod bezpośrednim nadzorem przełożonego. Wykluczone jest to także przy pracy wysoko skooperowanej (np. przy taśmie produkcyjnej). Tego systemu nie da rady także zastosować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9831

Wydanie: 9831

Spis treści
Zamów abonament