Za sieci przesyłowe na prywatnej nieruchomości należy się wynagrodzenie
ROSZCZENIA | Wybudowanie urządzenia na prywatnym gruncie przez firmę przesyłową wymaga tytułu prawnego do działki. Możliwe jest wyegzekwowanie pieniędzy za bezumowne korzystanie z działki za dziesięć lat wstecz.
Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że co do zasady wybudowanie na prywatnym gruncie słupa energetycznego, linii energetycznej lub innego urządzenia przesyłowego (np. sieci gazowej czy wodno-kanalizacyjnej) wymaga formalnej zgody właściciela nieruchomości na udostępnienie jego działki oraz ustalenia zasad korzystania z niej.
Na jakiej podstawie
Przedsiębiorstwa przesyłowe najczęściej starają się doprowadzić do ustanowienia nieodpłatnej służebności przesyłu. Zawierają więc z właścicielami nieruchomości różnego typu umowy cywilnoprawne lub w przypadku braku zgody na budowę uzyskują odpowiednie decyzje administracyjne zezwalające na tego typu inwestycje. Przez wiele lat nie przykładano jednak nadmiernej wagi do uzyskiwania jakiegokolwiek tytułu prawnego do korzystania z prywatnej nieruchomości przez przedsiębiorstwa przesyłowe. Tymczasem korzystający z cudzego mienia, w braku odmiennej umowy, powinien płacić odpowiednie wynagrodzenie.
Określenie wysokości wynagrodzenia powinno odpowiadać stopniowi ingerencji władającego gruntem w treść prawa własności przy uwzględnieniu wartości nieruchomości
Gdy przedsiębiorstwo przesyłowe nie legitymuje się żadnym tytułem prawnym do korzystania z cudzej nieruchomości, właściciel nieruchomości (jej wieczysty użytkownik) może wystąpić wobec przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą urządzenia przesyłowe, korzystającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta