Bałagan w papierach nie przesunie terminu korekty
Duplikaty są wystawiane w razie utraty faktur. Sporządzenie takiego dokumentu i jednocześnie nieuregulowanie należności może powodować wątpliwości co do ustalenia dnia, po upływie którego dłużnik ma obowiązek skorygować VAT.
Zgodnie z umową na dostawę towarów zawartą pomiędzy firmą A (sprzedawca) i firmą B (nabywca) termin płatności zobowiązania biegnie od dnia doręczenia faktury nabywcy towaru. Umowa przewiduje dziesięciodniowy termin płatności od dnia doręczenia faktury. Faktura z 20 grudnia 2013 r. zaginęła na poczcie i firma A wystawiła na prośbę firmy B duplikat faktury 28 stycznia 2014 r. Został on doręczony firmie B 31 stycznia 2014 r. i rozliczony w deklaracji VAT-7 za styczeń 2014 r. Z powodu trudności finansowych firma B przypuszcza, że nie ureguluje w najbliższych miesiącach tego zobowiązania, i liczy się z koniecznością korekty odliczonego VAT w trybie przepisów o tzw. uldze na złe długi. Czy w przypadku firmy B prawidłowe będzie liczenie terminu 150 dni od upływu terminu płatności liczonego jako dziesięć dni od dnia otrzymania faktury, tj. od 10 lutego 2014 r.? – pyta czytelniczka.
W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta