Kiedy inspektor stwierdzi, że miejsca postojowe dla aut są nielegalne
Wybudowanie dużego parkingu dla samochodów wymaga pozwolenia budowlanego. Przedsiębiorcy, którzy go nie uzyskali, narażą się na kłopoty.
Dwaj przedsiębiorcy urządzili na swojej nieruchomości parking strzeżony na 100 samochodów. Okazało się, że zrobili to nielegalnie. Zapomnieli bowiem, że najpierw trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Inspektor nadzoru budowlanego wydał nakaz rozbiórki urządzeń parkingowych. Tylko parking na maksymalnie dziesięć miejsc postojowych wymaga, w myśl prawa budowlanego, zgłoszenia.
Przecież formalności zostały załatwione
Właściciele parkingu postanowili jednak walczyć o swoje, odwołali się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Twierdzili, że ogrodzenie posesji jest tymczasowe. Wykonali je po powiadomieniu właściwych urzędów. Tak samo tymczasowa jest stróżówka (niepołączona trwale z gruntem). Natomiast na wykonanie wjazdu na teren posesji właściciele posiadali zgodę zarządu dróg, a oświetlenie terenu parkingu wykonane zostało zgodnie z warunkami technicznymi ustalonymi przez miejscowy zakład energetyczny.
Teren, na którym jest parking, przeznaczony jest ponadto w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budowę drogi. Przedsiębiorca dysponuje decyzjami o warunkach zabudowy z 1999 r. (wydanymi przed uchwaleniem planu zagospodarowania). Wynika z nich, że działka przeznaczona jest do czasowego użytkowania pod parking.
Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego nie przyznał jednak racji odwołującym się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta