„The American Bar” – prawniczy Armagedon
Czy adwokatura ma pozwolić nieprawnikom świadczyć pewne usługi prawne? W Stanach Zjednoczonych żywo się o tym dyskutuje – pisze adwokat Jacek Kędzierski.
W majowym zeszycie „Fordham Law Review" opublikowano teksty kilkunastu referatów wygłoszonych na sympozjum poświęconym problemom amerykańskiej adwokatury. Autorzy wystąpień dzielili się na zwolenników tradycyjnego modelu adwokatury i jej monopolistycznej pozycji na rynku usług prawniczych oraz na zwolenników dopuszczenia do wykonywania usług prawniczych także osób niebędących prawnikami.
W słowie wstępnym W. Bradley Wendel wskazał na cztery podstawowe wartości zajmującej ciągle monopolistyczną pozycję adwokatury: kompetencja, promowanie sprawiedliwości i moralności, doskonalenie jej samorządu, stały zawodowy indywidualny rozwój jej przedstawicieli...
Lisa H. Nicholson w swoim referacie zwróciła uwagę, że dostęp do wymiaru sprawiedliwości wymaga dostępu do adwokata, a ograniczenia w możliwościach wykonywania praktyki prawniczej służą społecznemu celowi. Autorka jest zdecydowaną przeciwniczką deregulacji profesji prawniczej. Dostrzega problem niezaspokojonego zapotrzebowania na usługi prawnicze osób o niskich i umiarkowanych dochodach, ale przestrzega przed oferowaną im „nieadwokacką" pomocą. Wskazuje, że same siły rynku nie wystarczą, by ochronić społeczeństwo przed nieodpowiedzialnymi lub niekompetentnymi dostawcami usług prawniczych. Adwokatura wymaga zmian, w tym urealnienia działań „pro bono", by dostęp do adwokatów był łatwiejszy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta