Kto odpowiada za reklamę produktów leczniczych
Odpowiedzialność za prowadzenie reklamy produktów leczniczych może ponosić także osoba trzecia, jeżeli nie działa ona na zlecenie podmiotu odpowiedzialnego.
Przypomina o tym decyzja głównego inspektora farmaceutycznego z 19 lutego 2014 r. (GIF-P-R-450/42-12/JD/13). Nakazał on w decyzji natychmiastowe zaprzestanie prowadzenia przez agencję reklamową reklamy określonych produktów leczniczych. Zgodnie z uzasadnieniem agencja reklamowa kilkakrotnie wykorzystała nazwy określonych produktów leczniczych w krótkim filmie, prezentowanym – w ocenie GIF – do publicznej wiadomości podczas jednego ze spotkań.
Główny inspektor farmaceutyczny uznał, że agencja reklamowa podjęła działania spełniające definicję prowadzenia reklamy produktów leczniczych wynikającą z art. 52 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (tekst jedn. DzU 2008 r., nr 45, poz. 271 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem działalność polegająca na informowaniu lub zachęcaniu do stosowania produktów leczniczych, mająca na celu zwiększenie liczby przepisywanych recept, dostarczania, sprzedaży lub konsumpcji produktów leczniczych, jest reklamą produktów leczniczych.
Regulacje dotyczące prowadzenia reklamy produktów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta