Czas na rozliczenie świadczeń przedemerytalnych
2 czerwca mija termin na złożenie w ZUS zaświadczeń i oświadczeń o wysokości zarobków osiągniętych od 1 marca 2013 r. do końca lutego br. W dokumencie nie trzeba jednak podawać wszystkich przychodów.
Od początku roku zatrudniam na 1/4 etatu ekspedientkę, która dostaje świadczenie przedemerytalne. Wydałem jej w styczniu zaświadczenie do ZUS, wskazując, że pensja, którą dostaje, nie wpłynie na prawo do świadczenia. Czy mimo to muszę jej wystawić kolejne zaświadczenie i podsumować w nim zarobki do rozliczenia się z ZUS?
Tak.
Zawiadomienie ZUS o podjęciu pracy nie zwalnia osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne z rozliczenia się ze swoich zarobków. To dwa odrębne obowiązki.
Uprawniony do świadczenia musi niezwłocznie powiadomić ZUS o podjęciu pracy zarobkowej. Informuje wtedy, ile będzie zarabiać i czy wpłynie to na jego bieżące uprawnienia. Natomiast po zakończeniu roku rozliczeniowego – który trwa od 1 marca do końca lutego następnego roku – musi złożyć w ZUS zaświadczenie o wysokości osiągniętych w tym czasie przychodów. Ma na to czas do końca maja (w tym roku do 2 czerwca, bo 31 maja wypada w sobotę). Wcześniejsze zaświadczenie o zarobkach tu nie wystarczy. W międzyczasie poza pensją pracownik mógł bowiem otrzymać jakieś dodatkowe składniki płacy, np. premię, nagrodę czy wynagrodzenie za nadgodziny. A wszystkie te należności mogą zaważyć o prawie do świadczenia przedemerytalnego.
Nasz pracownik, który pobiera świadczenie przedemerytalne, chorował w ubiegłym roku. Jako mały zakład pracy nie płaciliśmy mu zasiłku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta