Kłopotliwe wyjazdy firmowe
Przychodami ze stosunku pracy są różnego rodzaju wypłaty pieniężne, wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania. Taką korzyścią dla pracownika może być także udział w pikniku integracyjnym.
Spółka zamierza zorganizować imprezę integracyjną dla swoich pracowników. Nie wiemy, jak rozliczyć wydatki: czy taka impreza będzie dla naszych pracowników przychodem? W jaki sposób podzielić wydatki na poszczególne osoby? A co z osobami, które nie przyjdą? – pyta czytelnik.
Uczestnictwo w wyjeździe integracyjnym może być co do zasady przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu. Stosownie bowiem do art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty – bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W pojęciu przychodu mieści się zatem każda realna korzyść, jaką otrzymuje podatnik.
W tym przypadku korzyścią dla pracownika jest udział w spotkaniu bądź imprezie integracyjnej.
Według cen zakupu
Zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 2 ustawy o PIT jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione, to wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń ustala się według cen zakupu. Jak czytamy w uzasadnieniu wyroku NSA z 2 grudnia 2011 r. (II FSK 1017/10), cena zakupu przez pracodawcę usług związanych z wyjazdem integracyjnym stanowi punkt odniesienia dla ustalenia wartości świadczenia otrzymanego przez jednostkowych uprawnionych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta