Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma nie może zwlekać z zapłatą

10 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Robert Uhl
Robert Uhl
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Robert Uhl

Podstawowym środkiem, który ma zapewnić skrócenie czasu na uiszczenie należności w obrocie gospodarczym, jest automatyczne naliczanie odsetek w przypadku przekroczenia terminów określonych ustawą.

Już od ponad roku obowiązuje nowa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych z 8 marca 2013 r. określająca dopuszczalne terminy zapłaty stosowane w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami. Celem wprowadzenia tej regulacji było zwalczanie zatorów płatniczych i wprowadzenie instrumentów prowadzących do stosowania przez przedsiębiorców krótkich terminów płatności. Warto przypomnieć główne regulacje ustawy w zakresie terminów płatności stosowanych między przedsiębiorcami.

Dość rygorystyczne podejście

Zgodnie z ustawą termin zapłaty określony w umowie pomiędzy przedsiębiorcami co do zasady nie może przekraczać 60 dni, liczonych od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi. Termin ten, jak wynika z ustawy, odnosi się do umów, których przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi.

Ustalenie dłuższego niż 60 dni terminu płatności dozwolone jest jedynie wtedy, gdy spełnione są określone ustawą warunki. Takie wydłużenie terminu nie może być sprzeczne ze społeczno-gospodarczym celem umowy i zasadami współżycia społecznego. Ponadto musi być również obiektywnie uzasadnione, biorąc pod uwagę właściwość towaru lub usługi.

Możliwe są wyjątki

Tak ogólne sformułowanie warunków dopuszczalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9860

Wydanie: 9860

Spis treści
Zamów abonament