Z jakich uprawnień szkoleniowych korzystają urzędnicy
Zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych podwładnych są określone w kodeksie pracy. W stosunku do niektórych grup zatrudnionych obowiązują jednak odmienne regulacje. Dotyczy to w szczególności członków korpusu służby cywilnej.
W myśl art. 1031 kodeksu pracy (dalej: k.p.) przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych należy rozumieć zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (taka zgoda może być wyrażona w dorozumiany sposób). Przyjmuje się, że pracodawca sam określa kwalifikacje zawodowe, jakich oczekuje od podwładnych zatrudnionych na określonym stanowisku. Takie uprawnienie nie przysługuje mu tylko wówczas, gdy wymagane kwalifikacje zostały określone w przepisach szczególnych.
Urlop szkoleniowy
Na podstawie wskazanego wcześniej przepisu pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje należy się zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia i na czas ich trwania. Niektórym podwładnym przysługuje także urlop szkoleniowy. Taki urlop należy się w wymiarze: sześć dni – na przystąpienie do egzaminów: eksternistycznych, maturalnego albo potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, bądź 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Za czas zwolnienia z pracy na zajęcia i urlopu szkoleniowego zatrudniony zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przy ustalaniu tej należności stosuje się zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z tym że składniki pensji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta