Rozmowy ostatniej szansy dla fabryk FagorMastercook
W tym tygodniu może zapaść decyzja, kto będzie ich właścicielem. Chętni są BSH i algierski Cevital, ale resort gospodarki zdecydowanie woli prywatyzację pracowniczą.
piotr mazurkiewicz
Hiszpański właściciel wrocławskich zakładów ogłosił upadłość pod koniec października 2013 r. i od tego czasu produkcja w zasadzie nie jest prowadzona. Pracownicy otrzymują tzw. postojowe – wynagrodzenie podstawowe bez dodatków. Niedługo wrócą jednak do pracy, ponieważ udało się wynegocjować kontrakt na produkcję sprzętu dla zewnętrznego partnera.
BSH z partnerem?
W tle toczy się walka o przyszłość zakładów zatrudniających ostatnio ponad 1,2 tys. osób. W grze jest w zasadzie jeden inwestor – grupa BSH, jeden z największych producentów AGD w Polsce, znany głównie z marek Bosch oraz Siemens. Spółka złożyła już nawet do UOKiK wniosek o wyrażenie zgody na zakup części mienia bankruta, ale nawet nie wiadomo, o jaką część konkretnie chodzi.
– Nie komentujemy – mówi Andrzej Maślak, rzecznik BSH w Polsce. Z nieoficjalnych informacji „Rz" wynika, że niemiecki koncern chce ostatecznie kupić wszystkie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta