Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak traktować obciążenie klienta opłatą za list polecony

10 czerwca 2014 | Dobra Firma | Aneta Szwęch
Wzór - przykład noty obciążeniowej
źródło: Rzeczpospolita
Wzór - przykład noty obciążeniowej

VAT | Wysłanie wezwania do zapłaty i nałożenie na dłużnika obowiązku pokrycia kosztów tej przesyłki nie jest świadczeniem usług, a otrzymany zwrot takich wydatków od niesolidnego kontrahenta nie jest obrotem.

  • Firma prowadzi hurtownię materiałów budowlanych. W przypadku niektórych transakcji sprzedaży zapłata za wydany towar jest regulowana przez nabywcę przelewem. Zdarza się, że klienci opóźniają się z zapłatą należności. Wysyłamy wówczas do nich wezwania do zapłaty. Czy obciążenie klienta kosztami przesyłki z wezwaniem do zapłaty (tj. kosztem opłaty pocztowej za „zwykłą" przesyłkę poleconą lub nadaną za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) podlega opodatkowaniu VAT? Czy na kwotę tego obciążenia trzeba wystawić fakturę, czy wystarczające jest wystawienie noty obciążeniowej? – pyta czytelniczka.

Obciążenie kontrahenta kosztami nie w każdym przypadku powoduje konieczność ich opodatkowania i udokumentowania fakturą. Jak wyjaśniają organy podatkowe w udzielanych na ten temat interpretacjach, czynność podlega opodatkowaniu jedynie wtedy, gdy jest wykonywana w ramach umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9860

Wydanie: 9860

Spis treści
Zamów abonament