Inspekcja Pracy chce nowych praw
Iwona Hickiewicz | Trzeba przeciwdziałać zastępowaniu etatu umową cywilnoprawną – mówi główna inspektor pracy.
Rz: Dziś poznamy sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w zeszłym roku. Co pani zdaniem jest największym problemem na rynku pracy?
Iwona Hickiewicz: Coraz bardziej palącą kwestią jest ucieczka od zawierania stosunku pracy. Z tym problemem trzeba będzie się w końcu zmierzyć. Musimy postawić tamę osłabianiu podstawy zatrudnienia. Dzisiaj panuje tendencja i łatwość odchodzenia od stosunku pracy na rzecz umów cywilnoprawnych i wykonywania pracy na zasadzie samozatrudnienia. To nie jest dobry kierunek. Z danych GUS wynika, że już 1,3 mln osób wykonuje pracę na podstawie kontraktów cywilnoprawnych.
Jeżeli chcemy chronić polskich pracowników i warunki, w jakich pracują, to trzeba się poważnie zastanowić nad tym, jak na nowo uregulować kwestię zawierania stosunku pracy. Dzisiejsze przepisy są w tej sprawie niewystarczające i pozostawiają stronom wiele swobody. Z naszych doświadczeń wynika, że ta swoboda często jest dyktowana względami ekonomicznymi.
Gdzie są największe problemy?
Stosowanie kontraktów budzi mniejsze wątpliwości Państwowej Inspekcji Pracy w wypadku wolnych zawodów, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta