Na czym polegają działania Europejskiego Banku Centralonego
Decyzje banku mogą dać strefie euro impuls do szybszego wzrostu, ale nie jest to przesądzone – uważa członek zarządu NBP.
Andrzej Raczko
Zeszłotygodniowe decyzje Europejskiego Banku Centralnego, na które rynki finansowe i ekonomiści czekali z niecierpliwością, to pakiet złożony z kilku posunięć. Podstawowym ruchem jest decyzja o obniżkach stóp procentowych – zgodna z oczekiwaniami rynku, choć EBC zdecydował się na mniej agresywną obniżkę stopy podstawowej, niż przewidywali to analitycy.
Ujemna depozytowa stopa procentowa, naliczana od pieniędzy deponowanych przez banki w EBC (oczywiście powyżej wymaganej rezerwy obowiązkowej), może uaktywnić europejski rynek międzybankowy i usprawnić zarządzanie płynnością. Obniżka spowoduje także dostosowanie cen aktywów finansowych, które są bezpośrednio lub pośrednio z nią związane z stopą bazową. Jednak w dużej mierze te dostosowania już się dokonały: od pewnego czasu rynki dyskontowały poluzowanie polityki pieniężnej.
Zastrzyk taniej płynności
Istotną informacją jest też zapowiedź EBC, że do końca 2016 r. będzie prowadził podstawowe operacje refinansowe według procedury przetargowej opartej na stałej stopie procentowej i przy pełnym przydziale środków. Dodatkowo zastrzykowi płynności związanemu z programem skupu papierów wartościowych nie będą towarzyszyć operacje sterylizacyjne banku centralnego. Decyzje EBC gwarantują zatem sektorowi finansowemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta