Organ musi wiedzieć, że spółka zmienia rok podatkowy
Okres rozliczeniowy firm najczęściej trwa od stycznia do grudnia. Może obejmować inny okres, jeśli wynika to z ich umów (statutów).
Rok podatkowy to okres rozliczeniowy składający się zwykle z 12 kolejno następujących po sobie miesięcy. Rok podatkowy najczęściej pokrywa się z rokiem kalendarzowym, ale nie zawsze. Ustawodawca jasno bowiem wskazał w art. 11 ordynacji podatkowej, że rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Szczegółowe zasady kształtowania roku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostały określone w art. 8 ust. 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym generalnie rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych.
Konieczna forma pisemna
Każda forma zawiadomienia stwierdzająca wolę podatnika w tej kwestii jest dozwolona. Przy czym dla celów dowodowych należy przyjąć formę pisemną. Niektóre urzędy skarbowe opracowują jednak wzory zawiadomień na własne potrzeby.
Zawiadomienie należy złożyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta