Potrzebny odważny dialog z historią
Rozmowa | Krzysztof Ingarden, architekt
Rz: Czy w Krakowie należy dbać wyłącznie o kulturowe dziedzictwo, czy miasto może się rozwijać i jest w nim miejsce na współczesną architekturę?
Krzysztof Ingarden: Kraków jest bardzo specyficznym miastem, w którym na szczęście historyczne centrum nie ucierpiało podczas II wojny. To jego chluba, więc trzeba o nie dbać i konserwować. W obrysie średniowiecznego miasta wewnątrz Plant nie powinno się już budować, to kompozycja skończona i zamknięta. Może jedynie jakiś kolejny hotel w adaptowanej kamienicy... Nieco więcej możliwości pozostało w XIX-wiecznym ringu, ale i tu mogą powstać najwyżej obiekty uzupełniające luki o skali kamienic z przełomu XIX/XX wieku.
Czy w Krakowie w ogóle jest możliwa współczesna odważna architektura?
Oczywiście! Myślę, że w tym mieście najważniejsze, żeby była to architektura inteligentna, bo odwagę architekt musi mieć ogromną, żeby budować w tak mocnym kontekście historycznym. Aby zmierzyć się z tradycją i zaproponować coś, co byłoby znakiem czasu i wkładu naszego pokolenia w architektoniczny dialog z historią. Kiedy projektowaliśmy Małopolski Ogród...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta