Gdy roboty budowlane negatywnie wpływają na otoczenie i przyrodę
EKOLOGIA | Przedsiębiorcy już na początku procesu inwestycyjnego powinni walczyć o to, aby urząd nie wydał postanowienia nakładającego obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Ustawodawca zreformował system ocen oddziaływania na środowisko w 2008 r. Sprawy te wydzielił do odrębnej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych (decyzja środowiskowa). Inwestorzy muszą ją uzyskać dla określonych kategorii przedsięwzięć jeszcze przed decyzją o warunkach zabudowy oraz przed pozwoleniem na budowę. Kilka lat funkcjonowania tych rozwiązań pozwala na wskazanie przedsiębiorcom problemów, jakie powstają na styku ocen oddziaływania na środowisko oraz coraz liczniejszych zgłoszeń robót budowlanych.
Bez ocen mniej problemów
Katalog robót budowlanych zwolnionych z wymogu uzyskania pozwolenia na budowę zamieszczony jest w ustawie – Prawo budowlane (art. 29 ust. 1–2; dalej: p.b.).
To korzystne dla inwestorów rozwiązanie nie dotyczy jednak przedsięwzięć, które wymagają przeprowadzenia oceny:
- oddziaływania na środowisko lub
- oddziaływania na obszar Natura 2000,
zgodnie z art. 59 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (ustawa o.o.ś.).
W tych przypadkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta