Jedyne takie miasto nad Wisłą
Mieszkańcy Krakowa nie chcieli w swoim mieście igrzysk olimpijskich. Ale z popularnością sportu nie ma to nic wspólnego.
Kraków jest jednym z najbardziej usportowionych miast w Polsce. Pod względem obiektów sportowych, liczby klubów i sukcesów ich zawodników znajduje się w czołówce. Rytm sportowego życia wyznaczają od ponad 100 lat dwa kluby: Cracovia i Wisła, jednak nie można powiedzieć, że wszystko odbywa się wyłącznie na ich stadionach, położonych po obu stronach Błoni.
Stadion wysadzony w powietrze
Od początku roku 2009 działa w Krakowie Zarząd Infrastruktury Sportowej, bodaj jedyna instytucja w dużym polskim mieście, zajmująca się obiektami sportowymi gminy miejskiej, organizacją imprez sportowo-rekreacyjnych oraz inwestycjami. Taka instytucja to konieczność nie tylko ze względu na zwiększającą się liczbę ludzi, uprawiających sport dla własnej potrzeby i przyjemności. Robią to jak w innych miastach, nie muszą zapisywać się do klubu. Kraków ma inny problem, charakterystyczny dla czasów, w których każdy kawałek wolnego miejsca stanowi łakomy kąsek dla deweloperów i innych inwestorów.
Boiska klubowe i place gry ustępują miejsca biurowcom lub galeriom handlowym. W Krakowie najgłośniejszy tego rodzaju przypadek dotyczył niezwykle zasłużonego klubu Garbarnia. Jej stadion na Ludwinowie został w roku 1973 dosłownie wysadzony w powietrze, ponieważ miał pecha znajdować się w atrakcyjnym miejscu nad Wisłą. Tam, gdzie było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta