Częściowa likwidacja maszyny oznacza zmiany w jej amortyzacji
Odłączenie elementu składowego od środka trwałego wpływa na wartość początkową całego urządzenia. Podatnik musi pamiętać, że od następnego miesiąca po oddzieleniu zmienia się podstawa naliczania odpisów.
Ustalona przez podatników wartość początkowa środka trwałego zgodnie z zasadami zawartymi w art. 16g ustawy o CIT (analogicznie art. 22g ustawy o PIT) jest co do zasady wartością stałą. Podatnicy zobowiązani są do jej zmiany jedynie w pewnych określonych okolicznościach, np. po ulepszeniu środków trwałych, konieczności aktualizacji ich wyceny na warunkach, które może określić minister finansów w rozporządzeniu, bądź w przypadku trwałego odłączenia części składowej lub peryferyjnej środka trwałego.
Zgodnie z art. 16g ust. 16 i 17 ustawy o CIT w razie trwałego odłączenia od danego środka trwałego części składowej lub peryferyjnej wartość początkową tego środka zmniejsza się od następnego miesiąca po odłączeniu o różnicę między ceną nabycia (kosztem wytworzenia) odłączonej części a przypadającą na nią w okresie połączenia sumą odpisów amortyzacyjnych obliczoną przy zastosowaniu metody amortyzacji i stawki amortyzacyjnej stosowanej przy obliczaniu odpisów amortyzacyjnych tego środka trwałego. Jeżeli odłączona część zostanie następnie przyłączona do innego środka trwałego, to w miesiącu połączenia zwiększa się wartość początkową tego innego środka o różnicę, o której mowa wyżej.
W ustawach nie ma definicji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta